Czy warto wykupić Autocasco?

Duża część polskich kierowców rezygnuje z wykupu ubezpieczenia Autocasco. Tylko polisa OC jest obowiązkowa. Stanowi też spory wydatek, dlatego mało kto chce dobrowolnie dopłacać składkę AC. A może warto?

Kiedy przydaje się AC?

Autocasco jest zakupem dobrowolnym, dlatego musimy je dobrać tak, aby mogło być dla nas jak najbardziej pomocne w kłopotliwych sytuacjach i potrafiło rozwiązać wszelkie nasze problemy. Czasem nie warto jest oszczędzać, jeśli dopłacając kilkaset złotych otrzymujemy znacznie więcej. Pamiętajmy, że duża część wypadków czy kolizji powstaje nie z naszej winy, ale z powodu innych okoliczności. Weźmy np. pod uwagę zderzenie z leśnym zwierzęciem. Zwykle ma to dla nas przykre konsekwencje i potrafi poważnie uszkodzić samochód. Pociągnięcie do odpowiedzialności zarządcy drogi bywa prawie niewykonalne. Dlatego to z naszej kieszeni będziemy musieli opłacić naprawę samochodu, jaka najpewniej okaże się bardzo kosztowna. Z polisy AC pozyskamy także środki na naprawy wszelkich aktów wandalizmu wobec pojazdu, jak zarysowania, oberwanie lusterka czy inne nieprzyjemne zdarzenia. Nawet monitoring mogący wskazać sprawcę może być w takiej sytuacji nieprzydatny. Podobnie w przypadku trudnych warunków atmosferycznych, które wywołują grad, burze, w konsekwencji czego nasze auto może ulec zniszczeniu. Wreszcie kradzież samochodu. Od utraty wszystkich środków finansowych, za które go wcześniej nabyliśmy, także chroni nas AC. Wydaje się więc, że warto rozpatrzyć jego zakup, aby spać spokojniej.

Uchylanie się od wypłaty odszkodowania

Niestety, często nawet dogłębna analiza umowy z ubezpieczycielem i podpisanie zgody na wynikające z niej warunki nie sprawi, że zawsze otrzymamy odszkodowanie w należnej wysokości. Co do zasady, odszkodowanie z AC pokryje koszty zarówno naszej nieuwagi, jak utrata panowania nad pojazdem, zarysowania na parkingu, jak i te wynikłe z działania innych. Jednakże ubezpieczyciele czasem poddają pod wątpliwość, co mieści się w terminie zdarzenia losowego czy nieuwagi i mogą odmówić wypłaty odszkodowania. Bo czy osoba prowadząca pod wpływem alkoholu zrobiła to przez nieuwagę czy raczej była w pełni świadoma, że może być sprawcą szkody? Takie zagadnienia są nierzadko sporne, dlatego warto prosić wówczas o pomocą prawników zajmujących się odzyskiwaniem odszkodowań.

Dopłata do odszkodowań z AC

Przed podpisaniem polisy AC konieczne jest dokładne przeczytanie wszystkich warunków umowy. To właśnie na tej podstawie, w razie przykrego zdarzenia z udziałem naszego pojazdu, zostanie nam przyznane odszkodowanie. Zaniżanie wypłaty odszkodowania jest jednak częstą praktyką ubezpieczycieli i rzadko kiedy udaje się uniknąć sporów z towarzystwem ubezpieczeniowym. W razie jakichkolwiek problemów, jak odmowa wypłaty odszkodowania AC, zbyt niska kwota odszkodowania, niewłaściwie sporządzony kosztorys, należy zwrócić się do kancelarii prawnej, która zajmuje się tymi zagadnieniami. Dopłata do odszkodowania w gotówce i bez zbędnej zwłoki to zakres ich działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.