Jak działa program do szacowania szkód?

Zwykle podczas dokonywania wyliczenia korzysta się np. z programu Eurotax lub Audatex. Teoretycznie, każdy program do szacowania szkód powinien działać tak samo. W praktyce wynik ma być przede wszystkim korzystny dla towarzystwa ubezpieczeniowego, więc likwidator ma zrobić tak, żeby było dobrze. Zawsze traci na tym tylko jedna osoba, a mianowicie właściciel poszkodowanego auta.

Manipulacje w programie do wyceny

Nic dziwnego, że zaniżone odszkodowania są dziś codziennością. Likwidatorzy szkód zatrudniani przez towarzystwa ubezpieczeniowe doskonale wiedzą, jak ma wyglądać weryfikacja szkody wykonana na korzyść swojego pracodawcy. W pierwej kolejności należy wprowadzić do aplikacji wszystkie dane. Zaznacza się więc na rysunku pojazdu, które części zostały uszkodzone. Trzeba mieć na uwadze, że wszystkie rubryki dotyczące np. ceny części oryginalnych lub zamienników wprowadza użytkownik programu. Jeśli zależy mu na niskiej wycenie, to pokusi się o wprowadzenie cen podzespołów, których w rzeczywistości wręcz nie da się kupić w takiej kwocie. Podobnie jest ze stawką roboczogodziny. Można wprowadzić stawki które funkcjonują w najtańszych zakładach mechanicznych, jak np. 40 zł/h lub horrendalne ceny spotykane w ASO typu 240zł/h. Pewnie ten sam sposób manipulacji ceną dotyczy samych warsztatów naprawczych, do jakich zgłaszamy się w celu naprawy auta w wariancie serwisowym. Im zależy na wpisaniu jak najwyższych stawek, a likwidatorom szkód jak najniższych i każdy ma być na swój sposób zadowolony.

Zaniżanie wartości samochodu

Manipulować można nie tylko z ceną poszczególnych części pojazdu, ale nawet przy szacowaniu jego wartości całkowitej przed szkodą. Łatwo tego dokonać np. nie uwzględniając bogatej wersji wyposażenia samochodu lub wpisując przebieg typowy dla danego rocznika i modelu pojazdu. Często likwidatorzy szkód dopuszczają się też nadużyć w kwestii wyceny części nieoryginalnych wybierając w programie te, które np. pochodzą od tego samego producenta, ale nie są opatrzone jego logiem. Mogą to być też najtańszej jakości zamienniki lub takie podzespoły, które nie mogą się pochwalić żadną jakością i będą nam działać poprawnie tylko przez chwilę.

Wycena szkody całkowitej

Dopłaty do odszkodowań zdarzają się dziś bardzo często i zwykle są oferowane przez niezależne firmy czy kancelarie prawne. Odwołanie od zaniżonego odszkodowania można napisać samodzielnie lub zlecić to takiej sprawdzonej firmie. Likwidatorzy szkód pracujący na zlecenie towarzystw ubezpieczeniowych czasem mają też interes w celowej wycenie szkody całkowitej. Jest to dla nich bardziej opłacalne. W programie wprowadzają więc próg kwotowy, przy którym szkodę rozlicza się już jako szkodę całkowitą. Wiele uszkodzonych elementów pojazdu wycenia się wówczas znacznie wyżej niż powinno, aby wyznaczony próg kwotowy został osiągnięty. Dlatego podpisując polisę ubezpieczeniową warto zwrócić uwagę, jak co do zasady będzie wyglądało rozliczenie w przypadku szkody całkowitej i czy będzie to dla nas opłacalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.