Zaniżone odszkodowanie – jak odwołać się od decyzji ubezpieczyciela?

Zaniżanie odszkodowań jest dziś wręcz nagminnym procederem. Towarzystwa Ubezpieczeniowe bronią się jak tylko mogą przed wypłatą właściwej sumy odszkodowania. Co zrobić? Do kogo się zgłosić, jeśli przyznano Ci za małą sumę odszkodowania OC lub AC.

Jak Towarzystwa Ubezpieczeniowe zaniżają sumę odszkodowania OC lub AC?

Nie musisz się zgadzać z odszkodowaniem otrzymanym od Towarzystwa Ubezpieczeniowego, z jakim miałeś/aś podpisaną polisę. Najczęściej są one znacznie zaniżone. Likwidator szkody wylicza np. koszt nieoryginalnych części zamiennych, zamiast wziąć pod uwagę oryginalne podzespoły. Zakłady mechaniczne mające naprawić uszkodzony pojazd wyceniają remont znacznie wyżej, niż ubezpieczyciel. W przypadku wariantu kosztorysowego, niemal zawsze musimy się spodziewać dopłaty do naprawy z własnej kieszeni. Towarzystwo Ubezpieczeniowe przydzieli nam odszkodowanie OC co najmniej dwa lub trzy razy niższe, niż w wariancie serwisowym.

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Na szczęście istnieje szansa odwołania się od decyzji ubezpieczyciela. Nie pomogą skargi i awantury kierowane do pracownika Towarzystwa Ubezpieczeniowego na infolinii. Lepszym rozwiązaniem jest napisanie odwołania od decyzji. Mamy na to aż trzy lata, więc czasu jest bardzo dużo, jednak nie warto zwlekać z odwołaniem. Im więcej czasu upłynie, tym trudniej będzie zbadać sprawę.

Jak napisać odwołanie?

Zaniżone odszkodowanie OC to najlepszy powód, aby napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Aby zrobić to skutecznie, trzeba sformułować rzeczowe argumenty wskazujące, że odmowa wypłaty odszkodowania jest niezgodna z faktycznym stanem rzeczy. Pamiętajmy, że nie pomogą tu żale i niekulturalne sformułowania. Odwołanie musi być jak najbardziej rzeczowe i konkretne, zwracające uwagę szczegóły sprawy. Warto się przy tym powołać na  zapisy ustawy z 5 sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym. Nie zapomnij wskazać na numer szkody oraz dołączyć wszystkie niezbędne dokumenty dotyczące zaistniałego zdarzenia. Dobrym pomysłem będzie też wskazanie, jaka jest aktualna wartość naszego pojazdu, bo jego wycena mogła zostać znacznie zaniżona przez likwidatora pracującego dla ubezpieczyciela. Osoby ubiegające się o odzyskanie zaniżonego odszkodowania często proszą też o pomoc niezależnego rzeczoznawcy, który raz jeszcze wykona kosztorys uszkodzonego pojazdu.

Gdzie złożyć pismo odwoławcze?

Odwołanie od decyzji zaniżonego odszkodowania można wysłać pocztą elektroniczną lub tradycyjną. Warto skorzystać z tej drugiej opcji i zrobić to listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Mamy wówczas pewność, że pismo dotarło do adresata. Reklamacja powinna zostać rozpatrzona w terminie 30 dni. W tym przedziale czasowym powinniśmy otrzymać odpowiedź. Jeśli tak się nie stanie, jest to jednoznaczne z akceptacją naszych roszczeń. Gdy nie potrafimy lub nie chcemy zrobić tego samodzielnie, znajdźmy firmę, która zajmuje się usługą, jaką jest odzyskiwanie odszkodowań OC lub AC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.