Zaniżone odszkodowania OC – rosnący problem?

Ubezpieczenia OC i AC regularnie rosną, jednak nie oznacza to, że klienci otrzymają uczciwą kwotę odszkodowania w przypadku zgłoszenia szkody. Dopłaty do odszkodowania cieszą się dziś dużym zainteresowaniem ze strony oszukanych klientów.

Nagminne zaniżanie odszkodowań OC i AC

Sprawą przyznawania zaniżonych odszkodowań zajęła się już w 2015 roku Komisja Nadzoru Finansowego, ale niestety nie udało się jej wyeliminować patologii związanych z uporczywie niskimi kwotami wyliczanymi za powstałą szkodę. Jedna z kancelarii prawnych, która rozpoczęła zgłębianie tego procederu udowodniła, że aż w 99% wykonanych kosztorysów doszło do znacznego zaniżenia wypłaty z OC. Okazuje się więc, że te nieuczciwe praktyki mają się świetnie. Rzecznik Finansowy otrzymuje aż 4 tysiące zgłoszeń rocznie od osób, które nie są zadowolone z wysokości otrzymanego odszkodowania OC.

Nieuczciwi rzeczoznawcy

Towarzystwa Ubezpieczeniowe zatrudniają własnych rzeczoznawców, których zadaniem jest zaniżanie odszkodowań OC. Przyjeżdżając na miejsce mają tak wycenić szkodę, aby kwota była atrakcyjna wyłącznie dla ubezpieczyciela. Przykładów takich wyliczeń można by mnożyć. Jednym z nich jest choćby wycena uszkodzonego po stłuczce reflektora, zderzaka i belki, która opiewała na 1327 zł. Jaka jest zaś realna cena tych napraw u profesjonalnego mechanika przy założeniu, że nie wszystkie użyte do naprawy części będą oryginalne? Zakład mechaniczny oczekuje co najmniej 4 tys. zł. Kosztorys nie obejmował więc nawet połowy tych prac.

Gdzie zgłosić zaniżenie szkody?

Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie problemu zaniżonego odszkodowania, poza wyborem wariantu serwisowego w polisie OC. Można poprosić o pomoc specjalisty, dla którego weryfikacja zaniżonej kwoty odszkodowania jest codziennością. Ze względu na nieuczciwe praktyki ubezpieczycieli, takich firm powstaje dziś bardzo dużo. Oferują rzeczywistą pomoc, a wypłata należnego odszkodowania w gotówce to tylko jedna z wielu wygodnych dla klienta opcji. Niewielu klientów ma świadomość, że nawet po sprzedaży samochodu należy się nam dopłata do odszkodowania. Trójmiasto jest jednym z wielu miejsc, w których odzyskuje się należne odszkodowanie poszkodowanym kierowcom. Jedyną przeszkodą, która stoi na drodze dochodzenia roszczeń jest podpisane ugody z ubezpieczycielem, dlatego nie poleca się tego rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.