Czy i kiedy przysługuje Ci auto zastępcze?

W czasie wakacji jednym z istotnych zagadnień stają się odszkodowania komunikacyjne. Trójmiasto to szczególny obszar na mapie Polski, ze względu na popularny cel wielu podróży turystycznych. Wybierając się w drogę, warto wiedzieć czy możemy liczyć na auto zastępcze po wypadku komunikacyjnym, stłuczce bądź awarii.

Auto zastępcze dawniej i dziś

Samochód zastępczy z polisy OC sprawcy lub z własnego ubezpieczenia nie jest już dziś żadnym luksusem. Zdecydowana większość kierowców oczekuje tego rodzaju usługi bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat czy dokupowania rozszerzonych pakietów ubezpieczeniowych. Auto zastępcze po awarii bądź kolizji to wygoda, oszczędność czasu oraz pieniędzy. Niegdyś nie było to jednak tak oczywiste, a firmy ubezpieczeniowe skutecznie odmawiały realizacji takiej usługi.

Wynajem auta zastępczego

Co do zasady, wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy wypadku jest możliwy, jednak bywa, że niektórzy ubezpieczyciele doszukują się wszelkich możliwości, aby ubezpieczenie na pokrycie kosztów wynajmu nie zostało wypłacone. Może się tak stać, jeśli we wspólnym gospodarstwie domowym jest kilka pojazdów, ponieważ jeden z nich powinien być wówczas wykorzystany jako zastępczy. Niektórzy ubezpieczyciele wskazują, że osoba poszkodowana ma możliwość poruszania się komunikacją miejską. Warto także mieć na uwadze, że wynajęty pojazd zastępczy musi być zbliżony klasą do tego, jaki uległ wypadkowi.

Co ważne, ubezpieczyciel nie ma obowiązku wypłaty pieniędzy jeszcze przed wynajmem samochodu z wypożyczali, a jedynie pokrywa wszelkie koszty już po zaistnienie takiego faktu. W sytuacji, gdy firma ubezpieczeniowa uzna, iż poniesione wydatki na wynajem auta zastępczego były ekonomicznie nieuzasadnienie lub bezcelowe, wówczas odmówi wypłaty odszkodowania na ten cel. Trzeba być zatem bardzo ostrożnym decydując się na pojazd zastępczy z wypożyczalni.

Jak długo korzystać z aua zastępczego?

Prawo do użytkowania auta zastępczego z OC sprawcy wypadku lub z własnej polisy przysługuje nie tylko od momentu rozpoczęcia usługi naprawczej, ale także w oczekiwaniu na jej realizację. Czasem bywa tak, że zakład mechaniczny opóźnia prace ze względu na duże obłożenie lub np. konieczność dostarczenia części zamiennych. Na pojazd zastępczy możesz więc liczyć od chwili poniesienia szkody, a w przypadku szkody całkowitej, nawet do uzyskania ubezpieczenia czy też zakupu nowego pojazdu.

Auto zastępcze z assistance

Assistance jest dobrowolnym i dodatkowym pakietem do obowiązkowego ubezpieczenie OC. Nie trzeba się na niego decydować, jednak jest to wygodne rozwiązanie. Warunki przydzielania samochodu zastępczego są wówczas określone przez konkretną firmę ubezpieczeniową, dlatego dobrze jest się z nimi zapoznać jeszcze przed podpisaniem umowy. Zwykle otrzymujemy pojazd zastępy na czas naprawy bądź usterki. Ilość dni korzystania z pojazdu ograniczona jest warunkami umowy, aczkolwiek zakres udogodnień wciąż się zwiększa, ze względu na dużą konkurencję firm ubezpieczeniowych działających na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.